Het werven van kandidaten gaat steeds vaker via de digitale snelweg, via LinkedIn en soortgelijke netwerken. En de daarop volgende ontwikkeling maakt alweer zijn opwachting: mobile recruitment ofwel solliciteren vanaf je smartphone. Kandidaten gebruiken hun smartphone niet meer alleen om te bellen, internetten en video’s te bekijken, maar ook als middel om op de hoogte te zijn van interessante vacatures.
De groei van het smartphone gebruik in Nederland neemt sterk toe. Eind 2011 zal de penetratie in Nederland liggen op 35-40 procent, aldus Telecompaper. En de aard van het gebruik verschuift van bellen naar functies die voorheen meer op de pc werden gebruikt, zoals e-mailen, social media, video/tv, radio en nieuws lezen. De iPhone is verantwoordelijk voor meer dan de helft van het internetverkeer (bron: Recruitingtroundtable). Eén van de functies die hierbij is gekomen is oriënteren op nieuw werk of opdrachten vanaf de iPhone en dit maakt mobiel solliciteren, als een verlengstuk van het online solliciteren, mogelijk.
Voordelen mobiel solliciteren
Mobile recruitment heeft de directheid en flexibiliteit die bij deze tijd past. Kandidaten hebben altijd en overal snel inzicht in relevant bedrijfsnieuws, de sollicitatie informatie en kunnen gemakkelijk even buiten of onderweg checken of er interessante vacatures zijn, zonder dat hun huidige baas meekijkt. De informatie staat overzichtelijk bij elkaar en is real-time. Voor een kandidaat kan dit een prachtige ervaring zijn, want het gemak dient de mens, vooral de mens met een smartphone. Maar de kandidaat verwacht een minstens even goede ervaring langs deze weg als langs de traditionele kanalen of het online kanaal.
Tegenstanders beweren dat er nog wat haken en ogen aan deze vorm van recruitment kleven, maar dat vind ik ongegrond. Bedrijven die hieraan willen beginnen hoeven zich niet af te vragen of hun sollicitatieproces al ingericht is voor de iPhone, want dit soort applicaties is zo geoptimaliseerd voor het gebruik via de iPhone dat het altijd goed leesbaar en snel is, met slechts een druk op de knop. De leesbaarheid is goed omdat er geen website via de iPhone wordt uitgelezen, maar dit via een speciale applicatie kan verlopen.
Android en Blackberry
En het blijft natuurlijk niet bij een voorrecht voor de iPhone bezitters. Ook Android en Blackberry gebruikers, die in aantallen steeds verder toenemen, krijgen de mogelijkheid applicaties speciaal uitgerust voor Android smartphones en Blackberries (RIM) in te zetten als een verlengstuk van de carrièresites en activiteiten op social media.
Zo heb ik onlangs met mijn organisatie, OTYS, een eigen iPhone Community app gelanceerd die door kandidaten gratis te gebruiken is. De applicatie is vrij simpel en bestaat uit vijf tabs: vacatures, youtube video’s, twitter berichten met #OTYS, facebook berichten en events. Hiermee laten wij recruiters zien hoe zij hun eigen doelgroep beter mobiel kunnen bereiken en meer exposure kunnen krijgen op hun vacatures via de mobiele weg. Tegenwoordig is mobiel solliciteren door elk bedrijf aan te bieden. Bij ons is de eerste mobiele sollicitant al binnen. Mobiel solliciteren is here to stay!


OTYS